Anoskopija je metoda pregleda završnog dela probavnog trakta tj. pregled analnog (čmarnog) kanala.
Anoskopija se izvodi šupljim, kratkim, 10 cm dugim instrumentom (anoskop) na koji se priključuje izvor hladnog svetla koji omogućava prikaz svih anatomskih struktura analnog kanala kao i patološke promene u samom kanalu (hemoroidna bolest, fisure, fistule, abscesi, tumori)
Poliklinika Đukić je smeštena u najelitnijem delu Beograda u Ulici Patrijarha Varnave br. 19 na Svetosavskom Platou. Raspolaže poslovnim prostorom u novogradnji od 120 metara kvadratnih.Vlasnik poliklinike je prof dr Veljko Đukić – redovni profesor Medicinskog fakulteta u Beogradu. Specijalista je Opšte i Vaskularne hirurgije.Opštu hirurgiju je specijalizirao u Beogradu na I hirurškoj klinici a vaskularnu u Londonu, Pragu i Moskvi. Ceo radni vek je proveo radeći kao hirurg. Na fakultetu je predavao ne samo studentima medicine već i posle diplomcima kao i lekarima na specijalizaciji. Pozivan je kao profesor na nekoliko Evropskih fakulteta. Član je Medicinske Akademije Srpskog lekarskog društva i redovni član Srpske Kraljevske Akademije naučnika i umetnika.
Anoskopija je pregled analnog kanala pod kontrolom oka koji sprovodi proktolog. Ovim pregledom vidi se i distalni, donji deo rektuma (pravog creva). Pregled se obavlja uz pomoć endoskopskog instrumenta koji se zove anoskop.
Anoskop je šuplja cev, najčešće dužine 50-100 mm i promera oko 20 mm. Može biti od metala (višekratni) ili medicinske plastike (za jednokratnu upotrebu). Da bi se videla unutrašnjost analnog kanala potreban je izvor svetla koji se stavlja u ručku anoskopa.
Sličan instrument anoskopu je rektoskop, koji je duži instrument, zbog čega se njime pregleda dublji segment debelog creva – rektum.
Anoskopija je jednostavan, bezbolan i kratak proktološki pregled. Nema potrebe za čišćenjem creva. Izvodi se u koleno-lakatnom položaju (pacijent kleči naslonjen na kolena i laktove) ili ležećem (pacijent leži na svojoj levoj strani sa kolenima savijem ka grudima). Lekar na anoskop stavlja najčešće vazelin radi lakšeg ulaska instrumenta u analni kanal i po izvlačenju umetka obavlja pregled.
Ceo pregled anoskopom traje kratko, oko 5 minuta, a pacijent se posle pregleda može vratiti uobičajenim aktivnostima.
Anoskopiju treba uraditi kod svih osoba koje imaju neku od tegoba karakterističnu za ovu regiju, a te tegobe su krvarenje, bol, svrab, promene u pražnjenju creva i postojanje oteklina i pipljivih promena. Prospektivne studije sugerišu da je anoskopija osetljivija metoda od sigmoidoskopije i kolonoskopije za dijagnostikovanje bolesti anorektuma kao što su hemoroidi, fistule, upale i ulceracije.